Održana sjednica Savjeta za finansijsku stabilnost


05/12/2017

Danas je održana 37. sjednica Savjeta za finansijsku stabilnost, kojom je predsjedavao Radoje Žugić, guverner Centralne banke i predsjedavajući Savjeta. Sjednici su prisustvovali i svi ostali članovi Savjeta: Darko Radunović, ministar finansija, Branko Vujović, predsjednik Savjeta Agencije za nadzor osiguranja i Zoran Đikanović, predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti. Po pozivu, sjednicama Savjeta prisustvuje Predrag Marković, direktor Fonda za zaštitu depozita.


Sa ciljem ocjene stanja finansijske stabilnosti, na današnjoj sjednici razmatrani su trendovi koji karakterišu domaći makroekonomski ambijent i finansijski sistem, uključujući i događaje i potencijalne rizike koji mogu imati posljedice po sistemsku stabilnost.


Konstatovano je da je rast ekonomske aktivnosti nastavljen i u trećem kvartalu. Tokom prvih devet mjeseci ove godine, ostvaren je rast u sektorima građevinarstva, turizma, saobraćaja, trgovine na malo... Uprkos brojnim pozitivnim trendovima koji karakterišu realni sektor, njegova likvidnost i dalje predstavlja rizik.


Trend rasta prati i strane direktne investicije, čiji je neto priliv, prema preliminarnim podacima, u prvih devet mjeseci 2017. godine iznosio 311,7 miliona eura, što je rast od 10,6% u odnosu na isti period prošle godine. Rizici koji proističu iz ekonomske razmjene roba i usluga sa inostranstvom su umjereni.


Kada je riječ o bankarskom sektoru, tokom trećeg kvartala je nastavljen trend rasta odobrenih kredita, kao i depozita. Sa druge strane, nivo nekvalitetnih kredita bilježi pad, čemu je doprinijela implementacija izmjena i dopuna Zakona o sporazumnom finansijskom restrukturiranju dugova prema finansijskim insitucijama. Tako su, na kraju oktobra ove godine, nekvalitetni krediti iznosili 194,2 miliona eura i činili su 7,1% ukupnih kredita, što je smanjenje od 25,9%, na godišnjem nivou. Indikatori u oblasti tržišta osiguranja imaju pozitivan trend, dok je situacija na tržištu kapitala ostala nepromijenjena.


Na osnovu analize uticaja svih pomenutih faktora na stanje ukupne privredne stabilnosti, sa posebnim akcentom na stabilnost finansijskog sistema, Savjet je zaključio da je finansijski sistem relativno stabilan i da su prisutni rizici umjerenog intenziteta.


Dogovoreno je da se nastavi sa aktivnostima na liječenju ranjivosti realne ekonomije, prvenstveno kroz nastavak implementacije mjera usmjerenih na sužavanje zone sive ekonomije, kao i kroz razmatranje mogućnosti smanjenja stopa doprinosa na zarade i blagog povećanja minimalne zarade. U tom pravcu, naglašeno je da je neophodno pripremiti detaljnu analizu i kvantifikaciju uticaja predoženih mjera na ostvarenje javnih prihoda, kako bi se usaglasili ciljevi unapređenja konkurentnosti i fiskalne konsolidacije, odnosno da se ne umanje javni prihodi po tom osnovu.